İYİLEŞİRSİN, AMA ZAMANLA!

Dostlarını iyi seç çünkü “dost” dediğin seni dinleyen, seninle paylaşandır. Yeri geldiğinde(!) o adamı/kadını yerin dibine birlikte gömdüğünüz, yeri geldiğinde(!) de o adamı/kadını gömdüğünüz yerden birlikte çıkartandır. Dost dediğin, “Senin iyiliğini düşünüyorum” kılıfı altında seni eleştiren, yargılayan, ne yapman gerektiği konusunda sana yargıç edasıyla yaklaşan değildir. Birçok insan SÖZDE seni motive etmek ya da yaşadığın duygusal acıdan çıkartmak için şu cümleyi kullanır; “Amaaaan, boş ver değmez.”

Dost dediğin yaşadığın şeyin değip değmeme meselesi değil, bundan çok daha fazlası olduğunu anlayandır.

Bir rahatsızlığınız vardır ve ameliyatla belki saatler içinde çözülebilecektir, çektiğiniz o sıkıntıdan belki saatler içinde kurtulabileceksinizdir, ameliyat kararı verilir öncesinde tetkikleriniz yapılır şayet tetkiklerinizde vücudunuzun herhangi bir yerinde iltihabik bir durum tespit edilirse o ameliyat ASLA yapılmaz, o iltihap kuruyana kadar ne kadar acınız, ağrınız vs. olursa olsun o ameliyat ertelenir öncelik o iltihabı kurutmak olur. Çünkü doktorlar bilirler ki iltihaplı bölgeye dışarıdan dokunulmaz, müdahale edilmez. Dokunulduğunda, dışsal bir müdahalede bulunulduğunda o iltihap yayılabilir, dönüşü olmayan hasarlara yol açabilir hatta kişiyi ölüme kadar götürebilir. Bu yüzden iltihabın durumuna göre kurutucu ilaçlar verilerek kuruması, temizlenmesi beklenir. Ve bu zaman işidir. Bazen bu süreç acı verici olabilir o iltihap batma, yanma, sancı, ateş vs. yapar.

ZAMANLA İYİLEŞİRSİN

İncinmişliklerin de, kırgınlıkların da, hüzünlerinde, acıların da, öfkelerin de kısaca duyguların da böyledir. Duyguların da iyileşebilmesi için akması gerekir; yaşanarak! Kendine zaman ver, kendine duygularını yaşama izni ver. Bil ki, senin duygularını “amaaaan boş ver, değmez” diyerek yok sayanlar ya da ben dostluğumu yaptım, yanında oldum demek için sadece kendi vicdanlarını rahatlatmak adına, “Aa…sana yakışıyor mu bu haller hadi kalk…” deyip sana zorla bir şeyler yaptırmaya çalışanlar senin dostun değildir. İyileşmek zaman işidir. Bunu bilen ve bu zaman içinde gerekirse günlerce konuşarak, seni dinleyerek, paylaşarak senin duygularının akmasına yardımcı olanlar, işte onlar senin gerçek dostundur. Dostlarını iyi seç.

Sevgiler,