AŞKIN GÖZÜ KÖR DEĞİL, KÖR OLAN SENSİN.

Hiçbir ilişki ilk günlerdeki heyecanı, lezzetiyle, stabil sürmez ama her ilişki alacağı renk hakkında ilişkiye taraf olan bireyler de ilişkiye ne katıp ne katamayacakları hakkında mutlaka işaret(ler) verir. Bakarsan göremezsin. Görmek için görmeyi istemen gerekir. Günümüz ilişkileri malesef ki yoğun manipülasyonlara maruz kalıyor. “Seni sevdiğim için…” cümlesiyle kamufle edilen manipülasyonlar bazen bilinçlice yapılıyorken bazen de bilinçsizce yapılabilir. “Sana güveniyorum ama diğerlerine güvenmiyorum” kılıfıyla kadının giyiminden tut da tüm hayatını yöneten adamlar, “seni merak ediyorum” ya da “ilgilenmek” kılıfıyla hesap sorup erkekleri yöneten, kontrol altında tutuğunu sanan kadınlar…Her şeyi beraber yapmanın ilişki olduğunu, sahiplenilmek olduğunu sanan kadınlar, erkekler… Şiddeti sadece fiziksel sanıp daha ağırı olan psikolojik şiddeti görmezden gelip “beni kıskandığı için…” illüzyonuna kendisini inandırıp bunu da çok sevmeye, sevilmeye bağlayan kadınlar, erkekler…

Devamlı eleştiriliyorsan, sık sık kıskançlık görüyorsan, toplum içinde ya da yalnızken utandırıyorsa, duygularını hiçe sayıyorsa, kızdığında seni bazı şeylerden mahrum bırakıyorsa (engelliyorsa), çelişkilerle sana karmaşık mesajlar veriyor, açık, net iletişim kurmuyorsa, “biz”, “bizim” yerine “ben”,”benim” ile başlayan cümleler kuruyorsa, her fırsatta geçmişini öne sürüp, aşağılıyor, hakaret ediyorsa, diğer ilişkilerini sana anlatıyorsa, özür dilemiyorsa, konuşurken bakışları, odağı sende değil de başka birinde, başka bir şeydeyse, zorla cinsel ilişkiye giriyorsa, cinsel ilişki olmadığında tavır değiştiriyorsa, ayrılacağını söylediğinde tehdit ediyor, saldırganlaşıyor, tacize, (sürekli aramak, mesaj atmak da tacizdir) şiddete başvuruyorsa (saç çekmek de şiddettir) bu aşkın gözünün körlüğü değil, senin gözünün körlüğüdür.

İlişki denilen şey iki kişiyle yaşanır. Taraflardan biri diğerini yok sayıyor ya da yok ediyorsa o ilişki, ilişki değildir.

Sevgiler,
Instagram : aycakn
Twitter : aycakn