MUTLU OLMAKLA, MUTLULUK GÖSTERİŞİ BUDALASI OLMAK AYRI ŞEYLER.

Her ne kadar artık insana dair olan hiçbir şey beni şaşırtmıyor olsa da bazı durumlar karşısında kendimi gülmekten alamıyorum. Bu gülme alaycı bir gülme değil, haşaa böyle bir yaklaşım haddime de değil. Bu gülümseme üzülme içeren bir gülümseme.

Artık hemen hemen hepimiz sosyal medya, akıllı telefonlar, ipadler ile yatağa giriyoruz. Günümüzün her dakikasını bu mecrada paylaşıyor, hayatımızı sergiliyor, aldığımız like – beğeni sayısını sık sık kontrol ediyor bununla bastırılmış bir takım şeylerimizi tatmin ediyoruz.

Sosyal medya paylaşımlarına baktığımızda herkesin yüzünde XL boyutunda bir gülümse, hepsinde enerji tavan… havaya sıçrayarak çekilmiş fotoğraflar – en favorimde bu grup – avaz avaz söylenen şarkılar, bikinilerle edilen danslar, doğallık adı altında yatak halleriyle verilen pozlar… havaya kaldırılmış kadehler… ve nicesi.

Hele ki yaşam koçluğu mesleğini icra ettiğini söyleyen kişilerin istisnasız bu görüntüleri vermesi bana mutluluğun değil samimiyetsizliğin Nirvana’sı olarak geliyor.

Ben bugüne kadar hiçbir psikolog ya da psikiyatristin abartılı duygu durumları içinde olup, abartılı duygu durumları pozları verdiğine şahit olmadım. Hemen hemen hepsinde bir dinginlik hakim.

Neden?

Gerçek mutluluğun ne olduğunu içselleştirmiş insanların gösterişe ve de bunu havaya sıçrayan pozlarla “ben hayatın ağzına mıçtım, ben özgürlüğün, bireyselliğin Nirvana’sındayım” alt mesajını vermeye, kendilerini sergilemeye ihtiyacı yoktur çünkü.

Kendini var edebilmek demek; insana ait olan her duyguyu, mutluluk, neşe, acı, öfke, korku, hüzün vb. kabul edip bunu içselleştirebilmek ve bu duyguların hiçbirinden kaçmamak demektir.

Gerçek bireysellik, gerçek özgürlük, gerçek mutluluk her duyguyu ortaya koyabilmektir, sergileyebilmektir, maskelememektir. Mutsuz olduğunda, “mutsuzum” diyebilmek hatta özgürce ağlayabilmektir.

Bu tarz abartılı duygu durumu paylaşımı yapanlar; siz mutlu değil, mutluluk gösterişi budalasısınız.

Aslında siz, hepimizden çok mutsuzluğun dibine batmış insanlarsınız.

Aklınızca vermeye çalıştığınız alt mesaj; “ben aştım, mutluluğun Nirvana’sındayım, hayat bana güzel”

Tüm bu davranışların bilinçaltında yatan amacı birilerine, bir şeyleri göstererek hem kendini ispatlama hem de onay alma çabası.

Abartı duygu durumu pozlarınız insanların,

“vay beee kıza – adama bak aşmış her şeyi, ne kadar mutlu, ne kadar pozitif” demelerini sağlayarak kendinize hayran hayran baktırma çabası.

Hepimizin hayatında bir şeyler eksik, ama sizin hayatlarınızda bir şeyler bizimkinden daha çok eksik.

Bir şeyleri ispatlama çabası, kendini içsel olarak var edememişliğin, özgüven eksikliğinin dış etmenler tarafından onaylanarak var edilmesi anlamına gelir. Onaylanma ihtiyacı duyan insansa aldığı like – beğenileri kendine kriter alır, gün boyu kaç like – beğeni almış bunun hesabını tutar. Şayet aldığı beğeni beklediğinin üstündeyse ballandıra ballandıra dillendirir.

– Görüyor musun, bu paylaşımım şu kadar beğeni almış –

Mutlu olmakla mutluluk gösterişi budalası olmak çok ayrı şeyler.

Gel vazgeç şu abartılı mutluluk maskeni takmaktan. Senin de zaman zaman gece yatağa yattığında üzerine örttüğün yorgan değil, hüzün ve unutamadığın şeylerin ağırlığı oluyor.

Senin de ayrılıkların, kaybedişlerin, vazgeçişlerin var.

Mecbur değilsin öfkelerini, hüzünlerini, korkularını gizleyip mutluluk pozları vermeye.

Gerçekten içselleştirilmiş mutluluk yaşayanlara bir bak;

Gülümsemeleri her daim XL değil yüzleriyle orantılıdır, doğaldır.

Yüzlerinde dinginlik hakimdir.

Onları ağlarken kıyıda köşede değil, herkesin içinde de ağlarken görebilirsin.

Onlar mutluluklarını göstermek için genelde kelime ve gözlerini kullanır. “Gözlerinin içi gülüyor” tabirini hatırla.

Heyecanları, mutlulukları kelimelerine yansır, gülümsemeyle birlikte kelimeleri daha vurgulu söylerler. Onların öfkelerini de, yalnızlıklarını da, mutluluklarını da kelimelerinden okuyabilirsin.

Unutma; “mutsuzum ama yine de gülümseyebilirim” demek başkadır, mutluluk gösterişi budalası olmak farklıdır.

Sen, sen ol mutluluk gösterişi budalası yerine, “mutsuzum ama yine de gülümseyebilirim” diyebilenlerden ol. O zaman gerçekten mutlu olacak üstelik bunu da kendi başına yapacaksın.

Sevgilerimle
Ayça Akın
www.aycaakin.com
www.motivasyonatolyesi.com
www.instagram.com/aycakn
www.twitter.com/aycakn
www.facebook.com/aycaakinofficial