MODA OLAN İNZİVALAR

“ABD’de bir grup katılımcı, ‘Öfke Ritüeli İnzivası’ nda yere sopalarla vurmak ve çığlık atmak için 4 bin dolar harcadı.” başlık beni dehşete düşürdü.

“YERE SOPALARLA VURMAK VE ÇIĞLIK ATMAK İÇİN”

İnsan psikolojisinden zerre anlamadığımız, insan psikolojisini önemsemediğimiz şu başlıktan bile belli oluyor ve bu çok üzücü. İnsanların ihtiyaçlarını ticarete çevirmek ya da art niyetle kullanmak işin başka ayağı ve başka bir tartışma konusu ama dışarıdan bakıldığında sadece vurmak, çığlık atmak olarak görülen bu tür inzivalar aslında insanların yalnızlığını, ne kadar yalnızlaştığını gözümüze sokuyor. Bunu göremeyecek kadar sığ bakıyoruz.

Karşımızdaki insanın duygularını yok sayıyoruz, görmüyoruz, önemsemiyoruz!

Ben kendini onca paralar verip karanlık odalara kapatanları da çok iyi anlıyorum, öfke ritüeline katılanları da…

Bu tür inzivalara katılanların etrafında onları anlayan, gerçekten dinleyen insanları yok, yorgunlukları çok. İnsanlar paylaşamadıkları zaman biriktirir ve biriken şey bir şekilde dışarı vurmak zorundadır. Kimi şiddetle, alkolle, cinsellikle boşaltır bu birikmişliği kimisi de bu tür inzivalarla özgürleşmek ister. Kimi kendisinden özgürleşmek ister kimi yaşanmışlıklarının yükünden kimi de etrafındaki çok bilmişlerden…

Bu tür inzivalara katılanlar aslında yine kendi içsel problemlerini, duygusal karmaşalarını ya da arayışlarını kimseye zarar vermeden kendileri çözmek isterler. Kendi “öz”lerini kaybetmemek, “öz”leriyle buluşmak isterler. Bu yüzden en masum, en zararsız özgürleşmenin yollarından biridir bu inzivalar.

Bu inzivalara genelde tek katılır kişiler. Çünkü anlayanları yoktur, ama yaftalayanları ya da dalga geçenleri çoktur; “Bunlar enayi”, “Bunlar kafayı sıyırmış”, “İnsan düdüklemenin yeni modası” gibi…

Bu inzivaları onca para vererek tercih etmelerinin nedenleri tam da budur!

Sevgiler,
Ayça Akın
aycaakin.com | mindform.com.tr