YATAK ODASI AYARI

Sosyal medya yine karıştı.

Oturduğu yerden,akıl’ı devre dışı bırakıp klavye kahramanlığı yapanlar yine sahnede.

Anayasa Mahkemesi’nin aldığı karar ile atılan başlıkların alakası yok.

“Devletin onayladığı cinsel ilişki biçimi” “Yüksek Mahkeme’den yatak odası ayarı” vs.

Mahkeme bu tür ilişkileri yaşamak yasak demiyor, ya da şu şekil bu şekil olacak demiyor…”bu tür ilişkileri kayıt altına alıp depolamak, satmak vs. yasak” diyor. Yani özel hayatınızda istediğinizi yapmakta özgürsünüz!

Tabi ki tartışmaya açık yönleri var, yok değil. Evinde kişisel olarak bir takım ihtiyaçlarını gidermek amacıyla bulunduran (olan var olmayan misali) ile bu tür şeylerin satışını yapanın aynı cezaya tabi olması bence çok ölçüsüz bir müdahale.

Peki, biz bayanlar açısından bakarsak…artıları yok değil.

Bir çok ünlünün seks videolarını görmedik mi?

Fantezi adı altında iki tarafında rızasıyla dahi olsa kayıt altına alınan videoların yarın öbür gün ilişki bittiğinde bazı art niyetli kişilerin kadınların aleyhine tehdit unsuru olarak kullanıldığına ben bir danışman olarak danışanlarımda hatta çevremde bir çok kez şahit oldum.

“Elinde fotoğraflarım var”, “Elinde şu var, bu var”, “Beni tehdit ediyor”, “Rezil olacağım”, “Bir şey yapabilir mi, çok korkuyorum” cümlelerini çok duydum. Videolarının, fotoğraflarının paylaşılması tehtidiyle korkutulan kadınların rezil olurum korkusuyla şikayette bulunamadığını, bir avukata danışamadığını dahi biliyorum. Bir çoğu ağır travmatik durumlar yaşadı.

Erkek yapar ve deşifre olursa “helal olsun, nasıl götürmüş kızı” olur. Kadın yapar ve deşifre olursa ”………..” olur, rezil, kepaze, yüz karası olur.

Bu toplumda akıllını kullanabilen de var, kullanamayan da. Herkes aynı algıda değil, cahili de var mutlaka. Pedofili’yi, hayvanlarla dahi ilişkiye girme sapkınlığını tetikleyici, tahrik edici unsur sayılabilecek bu tür görüntülerin depolanması, servis edilmesi ya da kolay ulaşılabilir olması ne kadar doğru?

Facebook’ta sırf cinsel içerikli, bin bir pozisyondan oluşan fotoğrafların paylaşıldığı profillere bir çoğumuz rastlıyoruz. Rastlamakla kalmıyor bazı iğrenç ruhlular bu fotoğrafları tanımadıkları etmedikleri kişilere mesaj olarak dahi atıyor.

Bu ve buna benzer durumların toplumda yer alan zayıf psikolojili ve sığ akla sahip kişiler üzerinde yarattığı, tetiklediği olumsuz durumları buyrun siz düşünün.

Özel hayat denilen alanda herkes istediğini yapmakta özgür, istediği pozisyonda, istediği kadar cinsellik yaşayabilir fakat bu yaşanmışlıklar bir takım kılıflar altında (fantezi vs.) kayıt altına alınıp paylaşılıyorsa eğer, kişinin karakterinde dolayısıyla da niyette bir sıkıntı var demektir.

Sevgilerimle
Ayça AKIN

Bir cevap yazın