MUTLU OLMAK İÇİN YAPMANIZ GEREKEN YEDİ ŞEY.

Dünya fani, ancak hayatını renklendirmek ya da cehenneme çevirmek senin elinde. Birçoğumuz mutsuzluk sebebimizi dışsal koşullarda veya ikinci, üçüncü şahıslarda arıyoruz. Fakat hissettiğimiz her duygu bizim olaylara, kişilere yüklediğimiz anlamlarla ortaya çıkan duygularımızla şekilleniyor. Yükleyeceğimiz anlamları seçerek duygularımızı yönlendirmek bilinçli yapılabilen bir eylemdir. Dolayısıyla mutluluk da duygu durumu ile yaratılan bir şeydir.

İster üst düzey bir yönetici ol, istersen vasıfsız bir eleman, hiç fark etmez, yaşamdaki en büyük başarı kendi gerçeğini yaratarak mutlu bir insan olmaktır.

Mutlu olabilmek için edinilmesi gereken alışkanlıkların yanı sıra veda edilmesi gereken alışkanlıklar da var.

1) Bahane üretmekten vazgeç.

Bahane üretmekte kullandığın yaratıcılığını çözüm üretmek ve harekete geçmek için kullan. Hayat kısa, zaman akıyor. Ne kadar zamanın kaldı bilmiyorsun ama hala vaktin var.

2) Bugün…bugün… bugün…

Her duygu anlıktır. Yaşanılan, olan o an yaşanır ve biter. Dünü bugüne taşıma. Aynı plağı çalmaktan vazgeç. Yen hikayeler deneyimle. “Keşke” kelimesinden uzak dur. Hatta bu sözcüğü hiçbir zaman kullanmamayı alışkanlık haline getir.

3)  Herkesi memnun etmeye çalışma.

Başkalarının mutluluğuna – memnuniyetine öncelik verdiğinde kendini hiçe saymış olursun. Sence de bu kendine yaptığın haksızlık değil mi? Mutlu olmazsan mutlu edemezsin.

4) Kendine sınır koyma.

“Yapamayacağım”, “Başaramayacağım”, “Beni beğenmez” bla, bla, bla… Denemeden göremezsin. Kendini sınırları çizilmiş küçük bir dünyaya hapsetmek aptallıktır. Dışarıda keşfetmeni bekleyen harika bir dünya var. Sınırları kaldır ya da o sınırların arkasından dünyayı izle.

5) Hayal kırıklıklarını unut gitsin.

Hangimiz hak ettiğini alabiliyor sence? Sana özel bir durum değil. Milyarlarca insan var yaşadığımız gezegende bu da milyarlarca farklı bakış açısı, milyarca farklı algı kapasitesi, milyarlarca farklı değer yargısı demek. Kendi gerçeğini yarat ve yola devam et. Çünkü diğerleri kendi gerçeğini yaratıyor ve yola devam ediyor.

6) Olduğun gibi ol.

Sevilmek için, yalnız kalmamak için, varolmak için olmadığın kişi olma. Kısaca rol yapma. Bu kendini zamanla yonta yonta yok etmek demek.

7) Git ve al.

Mutluluk altın tepside sunulan bir şey değil. Git ve al. Unutma; hayat cesurları sever!

Sevgilerimle
Ayça Akın
www.aycaakin.com
www.motivasyonatolyesi.com
www.facebook.com/aycaakinofficial
www.instagram.com/aycakn
www.twitter.com/aycakn

Bir cevap yazın