ASIL AZ GELİŞMİŞLİK BUDUR, ASIL GÜLÜNMESİ GEREKEN BUDUR!

Televizyon ile pek aram yok, vaktimin çoğunu okuyarak, yazarak, araştırarak geçiriyorum. Cuma akşamı nedense televizyon izleyeceğim tuttu ya da tembellik yapacağım diyelim, tv karşısına geçtim. Bir talk show. Konuklar hepimizin bildiği ünlü isimler bir de yeni vizyona girmiş bir türk filminin oyuncuları. Herkes sırasıyla alanları çerçevesinde performanslarını sergiliyor sıra filmin oyuncalarının film içindeki şarkılardan sergilemesine geldi. Eh tabii filmin fragmanı da döndürüldü.

Performans sergilenmesinde dikkatimi çeken performanstan çok hemen hemen her filmde rastladığımız arabeskleştirilmiş konuşmalar oldu.

Konuşmalar hep bir deformize ediliyor, Mustafa Kemal Atatürk’e ait olduğu bilinen “Köylü milletin efendisidir” cümlesinde geçen köylü hep bir mizah malzemesi olarak kullanılıyor.

Köylü diye etiketlendirdiğimiz insanlara genellikle toplum olarak yüklediğimiz anlam “eğitimsiz insan” ya da “az gelişmiş insan”

Gerek komedi filmlerinin çoğunluğunda, gerekse sosyal ortamlarda konuşma üsluplarının değiştirililerek komedi – mizah yaratılması şu soruyu akıllara getirmez mi, benim getiriyor;

eğitimsiz, belli bir seviyenin altında olan insanlar bu toplumun mizah malzemesi midir?

Elbette mizahın çıkarıldığı bir kaynak mutlaka var, olmalı. Mizah halktan çıkar, bu da doğru. Peki, o zaman bu anlayışa göre mizaha taşınan halk ise halk bir çok senariste göre köylü, eğitimsiz, belli bir çıtanın altında bir şey midir?

Mizah belli bir kesimin üzerinden yapılmadan da yapılamaz mı?

Sizi bilmiyorum ama bir çok filmde sahit olduğumuz bu sahneler bana ötekileştirilmenin göze sokulması gibi geliyor.

Gülüyoruz, izliyoruz, gişe rekorları bile kırdarıbiliyoruz ama bunu yaparken bir şeyi kaçırıyoruz, aslında kendi ilkelliğimize gülüyoruz.

Eğitimli, diploma ve bir çok etiket sahibi insan bu filmleri izliyor, gülüyor. Mustafa Kemal Atatürk’e ait olduğu bilinen “Köylü milletin efendisidir” cümlesinde geçen köylü, toplum tarafından eğitimsiz ya da az gelişmiş diye etkiletlenen insanlar üzerinden yapılan mizaha gülerek kendini iyi hissediyor. Asıl az gelişmişlik budur, asıl gülünmesi gereken budur!

Sevgilerimle,
Ayça Akın
www.aycaakin.com
www.motivasyonatolyesi.com
www.facebook.com/aycaakinofficial
www.instagram.com/aycakn
www.twitter.com/aycakn

Bir cevap yazın