CİNSELLİK OLMADAN İLİŞKİ OLUR MU?

Bu soru o kadar sık soruluyor ki bana…Anlatayım…Hayır, olmaz. İlişkilere biraz gerçekçi bakmamız gerek. Bir ilişkide cinsellik yoksa o ilişki uzun ömürlü olmaz. Bunun hem biyolojik hem psikolojik hem de felsefik çok boyuttan açıklaması var tabii buradan her boyutana değinmem imkansız.

Genel olarak özetleyecek olursam ilişkilerde tensel temas önemlidir çünkü ilişkiden önce partnerlerin birbirine karşı tutkularını, heyecanlarını canlı tutar. Bu da ilişkinin canlı kalması anlamına gelir. Aslında doğru soru bu değildir. Doğru soru şu olmalıdır; “Nasıl bir cinsellik ilişkimizi canlı tutar?” İşte burada da tarafların ilişkiye ve cinselliğe yükledikleri anlamlar devreye girer. Cinsellik dediğimiz şey illa ki genital bölgelerin birleşmesi değildir. Orgazm sadece bu yolla olmaz. Hazzın farklı ve partnerlere göre değişen binbir yolu vardır. Aşk seansları ve Can Dostum filminde felçli bireylerin cinsel yaşamlarına değinilir ve cinsellik genital bölgelerden çok daha farklı şekillerde yaşanır.

Bazı bireyler tam bir birleşme yaşamak istemeyebilir. Bu durumda partnerler kendi aralarında geliştirdikleri yöntemlerle cinselliği yaşayabilir. Yani tensel temas bir ilişkide çok önemlidir ama nasıl ve ne şekilde olacağının bir standartı, kriteri yoktur. Bu tamamen partnerlerin cinselliğe yükledikleri anlam ve beklentileriyle şekillenir. Bir partner cinsellikte diğer partnerine fazla gelebilecek beklentiler içinde de olabilir ya da cinselliği minimumda da yaşamayı tercih edebilir. Partnerler arasında cinsellikte bariz uyumsuzluklar varsa o ilişkinin çok da uzun ömürlü olacağını söyleyemeyiz. Bu nedenle her zaman söylediğim bir şey var; bir ilişkiye başlamadan önce beklentilerinizi net belirleyin – ki bu da kişinin kendisini tanımasından geçer – ona göre partner seçin. İlişkilerde portakaldan elma yapmaya çalışmayın, olmaz. Belki bir süre “boş ver elma yoksa portakal yerim” dersiniz ve yersiniz ama bir süre sonra sizin niyetiniz aslında elma yemek olduğu için o portakal size keyif vermez.

Sevgiler,
Ayça Akın
Instagram | Twitter