KIRILAN AYNALAR

İnsanların bazı hassasiyet noktaları, yaraları olabilir. Bedenindeki izlerden, hikayelerinden vb. çekiniyor olabilir. Her yarasını iyileştirememiş olabilir insan. Bazen her yarasını da iyileştiremez, üstünü kapatır insan. Rahatsız edici bakış atanların dik dik bakanların, incitici konuşanların, yaftalayanların bunları yapmamayı öğrenmesi gerekirken bunlara maruz kalan kişiler öz güvensiz, korkak, sorunlu vb. diye yaftalanıp onlardan içinde bulundukları durumu kabullenmeleri bekleniyor.Öyle bir çağda yaşıyoruz ki birçok kişinin sadece “SEN” dediği bir çağ. Asla aynayı kendine çevirmediği, hep başkalarını suçlu, sorumlu ilan ettiği bir çağ. Karşımızdaki insanı ne kadar kolay yaftalıyoruz sen hastasın, senin öfke sorunun var, senin kendine güvenin yok, sen sorunlusun, sen şusun, sen busun, tedavi ol…

Peki ya neden hiç soramıyoruz kendimize karşımızdakinin herhangi bir olumsuz tepkisi karşısında “Acaba bu tepkiyi vermesi için ben bir şey yapmış olabilir miyim?” diye. Aktif bir rolünüz yokmuş gibi gelebilir karşınızdakinin tepkilerinde ama anlamamak da bir etkidir. Dinlememek, duymamak da. Empatisizlik, duyarsızlık çok büyük bir etkidir.

İnsan doğası gereği bencil değildir. Çünkü o doğduğunda bembeyaz bir sayfa gibi doğar. İşlenmemiş, yazılmamış, öğrenmemiş…Öğretiliyor insan zamanla. İyiyi, güzeli, çirkini, tatlıyı, acıyı, kötüyü, sarılmayı, itmeyi, gülmeyi, somurtmayı, sevmeyi, nefret etmeyi…Seçenekler her zaman zıttıyla var. Kötü varsa iyi de var, acı varsa tatlı da, nefret varsa sevgi de var…Hep siyah tarafı seçiyor insanoğlu. Hep zoru hep acıtanını seçiyor. Affetmek yerine nefret etmeyi, sarılmak yerine itmeyi, anlamak yerine suçlamayı…Neden? Çünkü kendisinden korkuyor insan. Kendisinden kaçıyor. Biliyor musun, bence “BEN” diyerek kendisinden başlayamayan, aynaya bakmayan hep “SEN” diyenler de biliyor kendilerinden korktuklarınnı ve kendilerinden kaçtıklarını. Çünkü aynaya baktığında kaçamaz insan kendinden. Ya kendisinin en ince ayrıntısına kadar bakar ve kendisini görür ya da gözlerini kapatır o aynada görmek istemediğine ya da kırar o aynaları sonsuza denk yüzleşmemek için kendisiyle.

Ayça Akın
Instagram | Twitter