YAZIŞTIĞIN O KİŞİ TOKSİK Mİ DEĞİL Mİ, NASIL ANLARSIN?

“Bir arkadaş ortamında tanıştık”, “Bir arkadaşım tanıştırdı”, “İş ortamında tanıştık” gibi kılıflara uydurulup çevreye öyle yansıtılsa da metropol hayatının ve de dijital dünyanın getirisi olarak günümüzün gerçeği artık birçok kişi internet ortamında tanışıyor. İlişkiye internet ortamında başlayıp, ilişkiyi internet ortamında yürüterek yine internet ortamında “engelle”ye tıklayarak ilişki bitiriyor. Sayıları da hiç az değil bu dijital çiftlerimizin. Internet milyarlarca kişinin 7/24 aktif olduğu, her türlü insanın kol gezdiği, kimin ne olduğunu hiç bilemediğimiz sonsuz bir platform. Dolayısıyla böyle sonsuz bir platformda toksik insanlara sıkça rastlamamız da çok yüksek. Toksik insan demek, çok yalın ifade edersem size iyi gelmeyen, zarar veren, zehirli, zehirleyen insan demek.

Peki, kimin ne olduğunu bilemediğimiz bu sonsuz platformda, internette “toksik” dediğimiz bu insanları nasıl fark ederiz?

İşte size 10 temel “TOKSİK TEHLİKE UYARI” işareti; 

1) Okunmakta zorlanacak boyuta kaçan yazım hataları, anlam bütünselliği eksikliği, konudan kopukluk varsa…

Bu karşı tarafta olan kişinin odağının sizde çok fazla olmadığını, başka şeylerle, kişilerle ilgilenebiliyor olabileceğini gösterir. Şu da akılda tutulmalıdır ki bazı kişilerde harfleri seçmekte güçlük, öğrenme bozukluğu yani disleksi sorunu da olabilir. Anlamak için ona sorular sorun.

2) Çok fazla jargon, emoji ve kısaltmalar kullanıyorsa…

Müsait olmadığına dair geçerli, akla uygun bir açıklaması– neden demiyorum dikkat edin, açıklama diyorum – olmadan cümle kurmak yerine sadece emojiler ya da kısaltmalar ile veya gereğinden fazla ağdalı cümlelerle karşılık veriyorsa –“HAYATIM, BEBEĞİM sana yazmayı çok istiyorum ama yoğunum HAYATIMIN KADINI/ADAMI”-  odağı sizde değil ama sizi idare ediyor olabilir. Bu sizden önce sohbetinize gösterdiği ilginin sohbetinizi ne kadar ciddiye aldığının işaretidir.

3) Fazlasıyla uzun ve fazlasıyla sıklıkla yazıyorsa…

Büyük ihtimalle karşınızdaki insanın internette zaman geçirecek çok bol vakti var, kendine ait günlük bir uğraşı yok. Boş gezenin boş kalfası tarzı bir kişilikle karşı karşıya olmanız yüksek ihtimal.

4) Fazlasıyla az konuşuyorsa…

Böyle bir insanın size anlatacak, sizinle paylaşacak pek bir şeyi yoktur. Sizinle yazışırken aynı anda youtube videosu, tv izliyor başkalarıyla da konuşuyor olması olası. Bu şu demek; size ilgisi çok da yok. Olsanız da olur olmasanız da.

5) Her şeyi anlatıyorsa…

Internette her şeyi olduğu gibi anlatmak “dürüstlük, kartları baştan açık oynamak” değildir. Büyük ihtimalle sınır çizemeyen, kişisel sınırlarını belirleyemen biri var karşınızda. Kendi sınırlarını belirleyemeyen sizin sınırlarınızı ihlal etmekten de asla çekinmeyecek, bu saygıyı göstermeyecektir.

6) Takma adı, birden fazla kişisel hesabının olması, yetersiz profil bilgisi…

Kullanıcı adları kişinin kendisinin nasıl görülmek istediğinin, hissettiğinin ya da hangi tutkuların peşinde olduğunun yansımasıdır. Seksipapatya, çılgınçocuk, devilboy (şeytançocuk), hüzüngeceleri…Yedek adı altında birden fazla kişisel hesap, yetersiz profil bilgisi bir şeyleri gizlediğinin açık işaretidir.

7) Postları, fotoğrafları…

Internette paylaştığı fotoğraflar kişinin onun için nelerin önemli olduğu, değerleri hakkında önemli bilgiler verir. Birçok fotoğraflarda köpek mi var? Hayvansever olması yüksek.

Çok fazla kendi fotoğrafını paylaşıyorsa narsist bir kişilik ile karşı karşıya olabilirsiniz ya da fiziğe çok fazla önem veren bir kişilikle.

Lüks bir otomobil yanında çekilmiş fotoğraflar…Kendisi değil başka biri olma peşinde, başka hayatlara özeniyor ya da bu imkanlara sahip güce tapıyor diyebiliriz.

Çekici kadınlar, yakışıklı adamlarla fotoğrafları mı var? Verdiği mesaj; “fiziksel görünüş benim için önemli benim fiziksel güzellik anlayışım da bu en az bunun kadar iyi olmalısın”

Yarı çıplak ya da bir havlu ile fotoğraflar…Cinsel dille konuştuğunu ve beklentisinin de bu olduğunu anlayabilirsiniz.

Hiç fotoğrafı yok  mu? Zaman kaybetmeyin, karşınızdakinin ya gizlediği çok şey var ya da kendisine güveni olmayan özgüvensiz pasif biri. Böyle biri kendisini olduğundan farklı gösterecektir.

8) Kelimeleri, kurduğu cümleler…

En çok neden bahsediyor dikkat edin. Internet ortamında size sürekli paradan, tutumluluktan bahseden birinin büyük ihtimalle parası yoktur ve çarpmak için sizi hedef seçmiştir. Bu küçük bir miktar borç istemek de olabilir kredi çektirmek de buluştuğunuz zaman hesabı size ödetmek de. “Ne koparırsam kar” felsefesini ilke edinmiş günü kurtaran bir avcı ile karşı karşıya olabilirsiniz.

Yaptığı espriler… “Ben kötü bir çocuğum” gibi espriler yapıyorsa bunu özellikle de cinsel anlamda yapıyorsa ona inanın o espri değil, o gerçekten tek amacı sizinle sevişmek olan kötü bir çocuk.  

Internet ortamında henüz gerçek bir buluşma gerçekleşmeden sohbetin başlarında “ilişki istiyorum ama ağırdan almak istiyorum” gibi cümleler kuruyorsa o gerçekten ilişki değil atıştırmalık istiyordur. Vermek istediği mesaj; “Eğleneceksek gel”

Fotoğraflarınız üzerinden “Elbisen/gömleğin çok yakışmış ama sanki seni biraz kilolu göstermiş bence daha ……elbiseler/gömlekler giymelisin” gibi “Bence…”li cümleler kuruyorsa büyük ihtimalle manipüle ediliyorsunuz.

“Geç cevap veriyorsun, sanırım çok meşgulsun” gibi inceden laflar sokuyorsa büyük ihtimalle ilgi onda olsun isteyen kibirli belki de narsist biri tarafından manipüle ediliyorsunuz.

Sürekli fiziğiniz üzerinden konuşmalar, cinsel imalar varsa emin olabilirsiniz ki o kişi sizin hakkınızda bir şey öğrenmek, bilmek istemiyor. Tek ilgilendiği şey kendisini tatmin edeceği bir kadın/erkek, gece.

9) Yarım, bir saatlik sohbetten sonra telefon numaranızı istemesi…

Aceleci, hızlı bir kişilik olduğu açıktır. Böyle biri çok kısa zamanda sizin üzerinizde kendi istekleri için baskı kurmaya da başlayacak, “hayır” dediğinizde ya da kendi isteklerinizi belirttiğinizde ya arkasına bakmadan ya da bahaneler üreterek gidecektir. Büyük ihtimalle ailesinden biri hastalanacak, ölecek ya da bir anda iş yoğunluğu artacaktır. Çünkü böyle hızlı kişilikler sadece kendi isteklerini hızlıca tatmin etme peşinde olan avcı kişilerdir.

10) Her şey sizseniz…

Hepimizin doğası gereği sevmeye, sevilmeye, ilgiye ve bunları hissetmeye ihtiyacı var. Henüz yüzyüze, gerçek bir görüşme olmadan sizsiz yapamadığını söylüyorsa karşınızdaki kişi bir insanı duygularından vurmayı iyi biliyor ve üzerinizde taktik uyguluyor demektir. Şayet gerçekten sevmiş ve gerçekten sizsiz yapamıyorsa bağımlı bir kişilik var karşınızda demektir. İnternet yazışmasıyla bağımlı hale gelebilen biriyle asla yüzyüze görüşmeyin ve derhal iletişimi sonlandırın. Böyle biriyle gerçek hayata taşıdığınız bir iletişim telafisi olmayan şeylere yol açabilir.

Bu on madde aklınızın bir köşesinde olsun ama her şeyden önce sezgilerinize güvenin. Aklınıza düşen bir “acaba?” varsa mutlaka peşinden gidin, karşınızdaki kişiye sorular sormaktan asla kaçınmayın. Sorularınızdan sıkılan, kaçan kişinin bilin ki kendisi de niyeti de “gerçek” değil. Kendisi olan, duruşu, çizgisi olan, niyeti gerçek olan yani kısaca “gerçek” olan kişi saklanmayacak, endişelerinizi anlayacak ve sizi asla “acaba?” larınızla başbaşa bırakmayacaktır ve tutarlılık gösterecektir.

Sevgiler,
Ayça Akın
Instagram
Twitter