CESARETİM VAR MI AŞKA?

En başından “evlenmeyi düşünmüyorum” diyen erkek bana karaktersiz gelmiyor aksine dürüst geliyor. Zamanını çalmıyor, kendine bağlayıp yarı yolda bırakmıyor, yerine getiremeyeceği sözler vermiyor, hayaller kurdurtmuyor, duygularınla oynamıyor. “Bilerek yola çık” diyor. Yola çıkarsın, çıkmazsın o sana kalmış. Ama şu “aşk” denilen şeye çok fazla anlam yüklüyorsun. Aşk dediğin şeyin sonu yüzükle taçlansın istiyorsun. Bu istek doğal ama bu bir plan olduğunda aşkın tadını kaçırıyorsun. Aşk, “aşk” olmaktan çıkıyor. Çelişiyorsun. Aşk dediğin bir duygu. Sen her ne kadar buna “hayatı paylaşmak” desen de özünde bir his. Sen aslında “seviyorum” derken o kişi değil sana hissettirdiklerini seviyorsun.

Kadınların kendilerini aşk masallarından kurtarıp “aşk” denilen şeye daha gerçekçi ve saplantısız bakmaları lazım. Baştan “şu an evlenmeyi düşünmüyorum” diyen erkekle mi yola çıkmak yoksa aylarca hayaller kurdurup “sen daha iyilerine layıksın ayrılalım” deme ihtimali olanla mı? İkisi de bilinmez aslında. Sen evlilik hayalleri kurup “şu an” kelimesine tutunup bekleyeceksin belki ve belki de “şu an evlenmeyi düşünmüyorum” diyen erkek ya da kadın belki de o teklifi sana hiç etmeyecek. Belki de o erkek ya da kadın sana “sen daha iyilerine layıksın ayrılalım” asla demeyecek. Tam bir bilinmez değil mi? Garanti yok iki durumda da. O zaman “aşk” dediğin an’a teslim olarak yaşanan bir şey aslında. Bilinmeze teslim olmak, uğruna en değerli şeyini “zamanını” bir bilinmeze vermek. Bu yüzden aşk cesurların işidir. Bu yüzden sevemez herkes çünkü herkes teslim edemez yüreğini o bilinmeze. Bu yüzden hep bir hesap kitap vardır sevgilerde. O yüzük takılınca zannedilir ki kalp de zaman da artık garantide. Bu yüzden ayrılıkların sonunda hep kurulur o meşhur cümle; “ben sana yıllarımı verdim karşılığı bu muydu?”

Aşk yaşandığında güzel, sonunu hesap etmeden bilinmeze teslim olabiliyorsan gerçekten seviyorsun demektir. Verdiklerinin hesabını yapmadığında, “bir son olmalı” demediğinde yaşanır, yaşar, büyür aşk. “Beni seviyor musun?” sorusu yanlıştır asıl sorulması gereken “Cesaretim var mı aşka?”dır.

Sevgiler,
Ayça Akın
Instagram | Twitter