AHMET AKKAYA : İnsan önce kendi içine bakmalı. Kendini gören insan çok şey görür.

Müzikte 90’lar denilince aklımıza gelen ilk isimlerden. Bugün bile şarkısı dilimizde motto misali…Ahmet Akkaya nam-ı diğer “Ah Canım Vah Canım Ahmet”. Uzun zamandır gözlerden uzakta olan Ahmet’i buldum. O yıllardan bu yıllara neler değişmiş konuştuk. Ah Canım Vah Canım Ahmet’in yanı Ahmet Akkaya’ın hiç bilmediğimiz yönleri var.

 • 90’lar denilince aklımıza belli isimler geliyor. Bunlardan biri de sensin. Seni “Ah Canım Vah Canım Ahmet” olarak tanıdık. “Ah canım vah canım, üzme tatlı canını…”şarkın dilimizde melodisiyle slogan oldu ama kim olduğuna dair çok da bilgimiz yok. Ahmet Akkaya kimdir?

90’lar dendiğinde ilk akla gelen üç isimden biriyim bu cümleri çok sık duyuyorum. Mersin doğumluyum ilk ve orta okul eğitimimi Mersin’de tamamladım sonra da ailevi nedenlerden Almanya’ya yerleştik. Müziğe ilkokul dönemlerinde başladım sesimi kullanmanın yanı sıra babamın yönlendirmesiyle bağlama enstrümanı dersleri aldım ve yıllar sonra pianoya geçiş yaptım.

 • 90’lı yılların gözdelerini artık çok fazla göremez olduk. Seni de öyle, kayboldun. Bu bir küsüş müydü yoksa tercih mi?

İlk albümüm çok değerli büyüğüm Özkan Uğur’un yapımcılığını yaptığı Turkuaz yapımdan çıktı dağıtımını Raks müzik yaptı sene 1994 aralık. “Ah Canım Vah Canım” ile çıkış yaptık. Devamında 1996, Ahmet2 “Dayanamam” isimli şarkımla çıktık. 1998 senesine geldiğimizde “Aşık” isimli albümü çıkardık. 2000’li yıllara geldiğimizde biraz inzivaya çekildim yılların yorgunluğunu üzerimden atmam lazımdı dile kolay 6 başarılı yılı geride bırakıp kendime, müziğime ve sevdiklerime zaman ayırdım ve bildiğiniz gibi yine devam ettim, ediyorum müzik çalışmalarıma.

 • O yıllardan bu yıllara çok şey değişti. Şu anki müzik sektörünü nasıl değerlendiriyorsun? İyiye mi gitti kötüye mi?

Ülkemde ve dünyada neler değişmedi neler ve tabi sektörümüzde bu değişime ve gelişime uyum sağladı.

 • Eminim o yıllardaki Ahmet Akkaya ile şu anki Ahmet Akkaya da farklıdır. Bu sektör ve hayat sana neler öğretti?

Hayat hepimize deneyimler katıyor ben de farklı deneyimler yaşadım çünkü benim yaşam felsefemin temellerinden biri olduğumdan daha iyi bir insan olmak ve yaptıklarım için geldim ben kısaca halimden mutluyum kendini bulmak, kendin olmak ve bunu müziğinle bu topraklarda milyonlarca insanımıza sevdirmek, sevilmek ve kabul görmek bu yaşadığım en değerli deneyimlerden biri bu hayatta.

 • 90’ların şarkıları artık cover yapılıp tekrar söyleniyor. Sence neden, nasıl bakıyorsun bu duruma? Artık yüreğe işleyen şarkılar üretemiyor muyuz?

Eskiyen eserleri coverlamak herzaman yapılan bir uygulamadır bunu müzik severler hem merak ediyor hem de talep ediyor. Tabii kii müzikal üretim şart ve öncelikli bir mevzudur hepimiz için ve yeni güzel eserler yazmalıyız yaradılışımız üretmek, var etmek üzerine kuruludur biliyorsunuz.

 • Müzik, iş dışında Ahmet Akkaya ne yapıyor?

Olmazsa olmazım düzenli spor yaparım. Kardio,fitness,yüzme. Spirituel bir yapım vardır meditasyon, yoga yaparım düzenli. Tutkulu bir İtalyan mutfağı şefiyim bu yönüm pek bilinmez fakat yakın çevrem bilir. Seyahat etmeyi severim. Sevdiklerimle dostlarımla vakit geçirmeyi, hayatı ve zamanı tadlandırmayı, anlamlandırmayı severim.

 • Mutluluk anlayışın nedir? Senin için nedir mutlu olmak?

Sonsuz sevgi, sonsuz güven, kendimi sürekli iyi hisetmek ve iyi his ettirmek halidir yaşamak. İnsan önce kendi içine bakmalıdır, kendini gören insan çok şey görür ve anlar bu pencereden bakınca insanı anlamak ve insanlarla yaşamak daha mutlu ediyor beni.

 •  Sanırım bir beraberliğin var. İlişki nasıl bir şeydir senin için? Sence günümüz İlişkileri nasıl?

Doğrudur, hayatımda çok özel bir yeri var benim için çünkü çok değerli ve özel bir kadın onu seviyorum ve iyiki hayatımda var. İnsan dediğimiz varlık karmaşık bir varlıktır ilişkilerde karmaşık bir yapıya sahiptir bu nedenle ben ilişkilerde sadeliği, samimiyeti ve güveni esas alıyorum.

 • Hakkında hiç bilmediğimiz, bizi şaşırtacak bir şeyini benimle paylaşmanı istiyorum.

Çok iyi bir şef olduğum ve iyi bir yönetmen olduğumu söylerler bu seni şaşırtır mı? 😊 12 yıldır tüm video kliplerimi kendim yazıp yönetiyorum. Yapım şirketlerinin de…productionlarını.

 • Bir yazar olarak sormak zorundayım 🙂 Kitap okuyor musun? Evet ise ne tür?

Evet hem yerli ve yabancı yazarlarıın genellikle klasikleşmiş eserlerini okurum mesela biografi,felsefi,kişisel gelişim,tarih. Merakımı çekmeyen şiir veya popüler yazarların yazdığı kitaplar pek ilgi alanıma girmiyor genellikle.

 • Toplumsal bir konu hakkında fikrini almak isterim. Cinsiyetçilik, kadına, erkeğe yüklenen misyonlar. Eşitlikçiliğe bunun mümkünlüğüne inanıyor musun?

Kadın ve erkek yaradılışımız itibarıyla üstün özelliklerle donatıldık ve kadın erkek eşittir, “insan” demek benim için. En büyük hayallerimden biriyse erkek ırkının elinde bulundurduğu gücü, iktidarı paylaşması ve birlikte aydınlanacaklarına inancım tam bu birkaç yüzyıl alacaktır.

 • Yaklaşık altı ay önce “Hey İstanbul” adlı bir parça çıkarttın. Ben çok beğendim şahsen. İlgi nasıl oldu? Tatmin edici bir ilgi gördü mü?

Ahmet Akkaya “Hey İstanbul” isimli singelımın yapımcılığını Arpej müzik yapım yaptı, Umut Kuzey ve Özlem Özbakan çok keyfli ve verimli bir çalışma gerçekleştirdik birlikte. “Hey İstanbul” orijinal versiyonunun müzik, düzenleme ve single prodüktörlüğü bana ait sözlerini ben ve Mete Özgencil ile yazdık tüm video kliplerimi de ben yazdım ve yönettim. “Hey İstanbul” piano versyonu favorim şu aralar. “Hey İstanbul” deep house versiyonu Ahmet akkaya ft.dj Ahmet kılıç, “Hey istanbul” disco funk versyonu  dj producer Khan.

 • “Keşke” dediğin bir şey var mı? Pişmanlık veya hayal…

Keşkem hiç olmadı daha iyisini yapabilirim derim her zaman.

 • Müziği tamamen bırakmayı düşünüp başka alanlara yönelmeyi düşünüyor musun günün birinde yoksa “ölene kadar müzik” diyenlerden misin?

Aklımın ucundan dahi geçmedi, ben müziğim, hayat müzik, müzikse ben.

 • Ahmet Akkaya’dan bir yaşam mottosu istesem bu ne olur?

Pozitif düşünceler kazanır.Röportaj : Ayça Akın
Fotoğraflar : Tamer Yılmaz