YAŞAM KOÇU ÜÇ KAĞITÇILIĞI

Yeter artık!

Yaşam koçluğu kutsallığını yitirmeye başladı. Cebinde beş kuruşu olan gidiyor bir kursa yazılıyor sonrasında alıyor bir – iki sertifika “ben yaşam koçuyum” diye çıkıyor ortalara. Ben bir kişisel gelişim danışmanı olarak hem meslek adına hem de şahsım adına son derece rahatsızlık duymaya başladım.

SERTİFİKAYLA YAŞAM KOÇU OLUNMAZ! “Koçluk” – ki ben bu kelimeyi de pek sevememişimdir– içselleştirilmesi gereken bir şeydir ve bu “ha” deyince olan bir şey değildir.

Ben 22 yılımı verdim. Şimdikiler 6 ayda PROFESYONEL koç oluyor!

Koç olmak, “hamdım, yandım, piştim” diyebilmeyi gerektirir.

Biriktirmeyi gerektirir. Arkaya baktığında dolu dolu bir tecrübe yığını görebilmeyi gerektirir.

Yanmak gerekir yanmak… acıların, ihanetlerin, kaybedişlerin, vazgeçişlerin, aldanışların, aldatışların en ağırını yaşamak ve sonra yeniden doğmayı gerektirir.

Canın yana yana öğrenmen gerekir doğarken, yani dostum pişmen gerekir.

En önemlisi de bilmen gerekir; “ben oldum” diye bir şey olmadığını, yaşadığın sürece öğreneceğini.

3 – 5 – 8 ay eğitim alıp sertifikayı alan “Ben PROFESYONEL yaşam koçuyum” diye çıkıyor ortalara.

Yani diyor ki; “ben oldum”.

Sertifikalar sadece teknik eğitim verir, yaşanmışlık değil. Yaşanmışlığı olmayan biri, diğerlerini bilmem ama bana koçluktan söz edemez.

Yaşanmışlık yoksa içsellik yoktur. İnsan deneyimlemediği, hissedemediği şeyi içselleştiremez, İçselleşmemiş olansa sabun köpüğü misalidir.

Ortalık yaşam koçundan geçilmiyor ya hani…e bu koçlar birilerine de koçluk yapıyorsa ortalık huzur, mutluluk, saygı ve sevgiden geçilmemesi gerekmiyor mu?

Madem HERKES yaşam koçu, danışman olacak kadar yalamış yutmuş, öğrenmiş, içselleştirmiş hayatı, yaşadıklarını ve bu ışıklarını herkese yayıyorlar aldıkları sertifikalarla neden o zaman hala ilişkiler sağlıksız, neden hala “ben yaptım” oldu egosu yok olmuyor, neden hala sevgi denilen şey yerine kin, öfke duyguları hat safhada, neden hala bir çok kişi “affedemiyor”? Neden hala “küslükler” var?

Neden hala 5 yaşında ki çocuklara tecavüz ediliyor , neden hala kadınlar şiddet görüyor, neden hala engelli veya trans insanlar “öteki” konumunda?

Bir mum diğerini tutuşturursa değişiyor bir şeyler, ama kendisini kendi değilde sertifikalarla tutuşturan ya da tutuşturmaya çalışan mumdan ancak bu kadar oluyor!

Sevgilerimle
Ayça Akın
HEYKADIN Yazı Linki