HAFİF YAŞAMALI HAYATI

Bugün kahvemi içerken düşüncelere daldım. Aklımda birden 40 yaşındasın sana “insanlara nasıl bir mesaj vermek isterdin diye sorsalar ne derdin? diye bir soru ardından da şu cümle belirdi zihnimde ve dilimde; Hayatı hafif yaşayın.

Bugün bakıyorum da herkeste bir telaş, bir koşturma, bir para hırsı, bir “daha…” hırsı, bir “ en iyi…” hırsı…Herkes yorgunluktan, mutsuzluktan, zamanın yetmediğinden, yalnızlıktan ya da partnerinden şikayetçi.

Ben 3 yaşımda tanıştım hastanelerle, doktorlarla ve 30 küsür yılım o ortamlarda, doktorların içinde geçti. Şişik banka hesaplarının, çifter çifter evlerin, arabaların vb. bir yerden sonra yetmediğine çare olmadığına hatta “keşke malım mülküm, oyum buyum olmasaydı da sağlığım olsaydı” ya da “şu insanı kaybetmeseydim” cümlelerine çok şahit oldum.

Yarın iyi ya da garanti bir geleceğe sahip olmak için bugün kendinizi hiç ederek biriktirdikleriniz o yarın geldiğinde sizi kurtarmıyor. Bu yüzden bugünü yaşayın. Bugünü yaşamadıkça yarın biriktirdiklerinizle bedel ödüyorsunuz. Bugün kıymetini bilmediğiniz ya da uğruna kendinizi yorduklarınız yarın size torpil geçmiyor. Çünkü hayatın sonu herkes için aynı. Bu yüzden hafif yaşamalı hayatı. Hafif yaşamalı ki yarın “Belki hayatımı kurtaramadım ama hayatımı yaşadım” diyebilmeli.

Para önemli değil diyemem. Varolabilmek için minimumda da olsa şart lakin özgürlüğü çok para sahibi olmakta sananlar büyük yanılgı ve illüzyon içinde. Asıl özgürlük egodan, kibirden, nefretten, geçmişten ve gelecekten sıyrılmakta fazla olan her şeyden kurtulmakta. Asıl özgürlük sınırsızca sevebilmekte, ruhu yüze giyebilmekte. Sadece bugünü yaşama cesaretini gösterebilmekte. Ruhunu yüzüne giyemeyenler maskeye ihtiyaç duyuyor. Maskeyi taşımak çanta taşımak gibidir. Yorar insanı, yorulan insan da yorar başkasını. Bu yüzden hafif yaşamalı hayatı. Hafif yaşamalı ki yarın “Belki o yanımda, hayatımda olmadı ama ben maskesiz sevdim, ruhumu yüzüme giydim” diyebilmeli.

Bugünde yaşama cesaretini göstermeli. Geçmiş ya da gelecekte yaşamak en ağır yük. Hafif yaşamanın anahtarı sadece bugünde yaşamak. Ve yalnızca bugünde yaşayanlar yüksüz, hafif yaşayabiliyor.

Hafif yaşayabilmeniz dileğimle…

Sevgiler,
Ayça Akın