HAKLISINIZ, BEN ÇOK DEĞİŞTİM

1) Doğum günü kutlamaları, pasta kesme seremonileri artık çok anlamsız geliyor. Onun yerine doğum günü çocuğuyla curcuna olmayan bir ortamda yemek, sohbet ve bunlara eşlik eden bir – iki kadeh şarap çok daha keyifli ve doyum verici.

2) Melankoli zaman zaman ruhun arınması için gereklidir ama melankoliyi yaşam tarzı yapmış insanlar ruhumu daraltıyor. Yalnızca dinamik, enerjik, hayatı ve kendini fazla ciddiye almayan insanların hayatıma girmesine izin veriyorum.

3) Prensipli yaşayan insanlardan kaçıyorum. Prensibin olduğu yerde katılık vardır. Hayat ise esnek yaşanmadan keşfedilmez.

4) “Seni seviyorum” cümlesini sık kullanıyorum. Karşımdaki nasıl anlarsa anlarsın umursamıyorum. Karşımdakinin ne anladığından sorumlu değilim.

5) Cesaretlendirmeyi, hayallerime eşlik etmeyi, benimle düş kurmayı beceremeyen insanlara kapılarımı kapatalı çok oldu.

6) Kendi hayatımla ilgili kararlarda ya da adımlarımda “istedim ve yaptım” cümlesini kullanıyorum.

7) “Canım, böceğim, balım” vb. hitaplar abartı geliyor. Fazla romantik söylemleri samimi bulmuyorum.

8) Saygısızlık yapan insanlara istediğimde saygısızlık göstermekten çekinmiyorum. Bazen insanlara anlayacağı dilden konuşmak gerekiyor.

9) “Zamana bırakmak” cümlesini lügatımdan çıkaralı çok oldu. Ne zaman biteceği belli olmayan bir ömür için bilinmeyene teslim olmak ve de vadeli yaşamak saçmalık. Bunun için sabrım da yok, vaktimde.

10) Beni mutsuz eden kişilere, “bana iyi gelmiyorsun” diyebilecek gücü elde ettim. Böylece istediğime kapılarımı açıyorum, istediğime yolu gösteriyorum.

11) Bir insana, beni ruhen bir adım yukarı taşıyacaksa hayatımda yer veriyorum.

12) Gezmek, tozmak, yeni insanlar tanımak gibi bir çabam yok. Kendimle arkadaş olmayı, kendi dünyamı yaratıp onu büyütmeyi ve keşfetmeyi daha cezbedici buluyorum. Zaten dünyan parlaksa ve sen dış dünya’ya ihtiyaç duymuyorsan insanlar senin dünyana dahil olmak için kendileri geliyor.

13) “Neden”leri sorgulayanlarla değil, “çözüm nedir?” arayışında olanlarla yola devam ediyorum. Diğerlerini düşünmeden yolda bırakıyorum. Nedenleri sorgulamak vakit kaybı.

14) Mutsuzsam, “mutsuzum” , ”hayır” demek istiyorsam “hayır” diyebiliyorum. Kendimi de, duygularımı da saklamıyorum.

15) Bir şeyi yapabiliyorsam yapıyorum, “ben kadınım” kılıflarının arkasına sığınmıyorum. Yardıma ihtiyacım varsa “yardıma ihtiyacım var” diyebiliyorum.

16) Benimle ağlayan değil, benimle gülmeyi, beni güldürmeyi becerebilen insanlarla daha mutlu ve daha güçlüyüm.

17) Sürekli dert anlatan, şikayet eden insanları dinlemiyorum.

18) Çok fazla kişisel soru soranlara cevap vermiyorum.

19) Bana zaman ayırmayan insanlar için zaman ayırmıyorum.

20) Kariyerini, diplomasını ortaya koyan insanların üzerine anında çarpı atıyorum.

Sevgilerimle
Ayça Akın
www.aycaakin.com
www.motivasyonatolyesi.com
www.instagram.com/aycakn